Yel Değirmenleri

İkinci kez karanlık odaya girdim. Bundan 10 yıl önce Gazi Üniversitesi 7. Sanat Topluluğunda yaptığımız ilk denemeler sayesinde sanırım kendimden beklemediğim kadar çabuk adapte olduğumu hissediyorum. Bundan birkaç yıl sonra dönüp baktığımda büyük ihtimalle hiç bir baskıyı beğenmeyeceğim, ama öğrenme eğrisi içerisinde geçilmesi şart olan bir dönem sanırım.

 

Karanlık oda malzemeleri.
Karanlık oda malzemeleri.
Karanlık odanın ilk hali.
Karanlık odanın ilk hali.

Geçtiğimiz cumartesi günü Durst M605 model bir agrandizör ve Schneider Companon-S 50mm f/2.8’le birlikte Ilford ve Agfa kağıtlar, maşalar, tepsiler ve bir sürü kimyasal aldım kelepir fiyata. Pazar günü bir kaç küçük düzenlemeyle evin altındaki depoda küçük bir karanlık oda kurdum. İlk yaptığım denemede çok fazla değişken vardı. Son derece düz gri bir baskı ile odadan çıktığımda yine de memnundum. Haliyle bugünkü denemeden çok daha memnunum 🙂

İlk baskı. Ilford MG III RC.
İlk baskı. Ilford MG III RC.

Mart ayında, yani gitmek için çok da mükemmel olmayan bir zamanda Hollandanın güney batısında yer alan Kinderdijk kasabasına gittik. Burası son derece küçük bir yerleşke olmasına karşın sıra sıra yel değirmenleri nedeniyle oldukça turistik bir yer. Dondurucu keskin bir ayaz vardı gittiğimizde.

Neyse efendim. Fotoğraf Leica M6 classic, 50mm f2.5 lens ile çekildi. Kodak Tri-X 400 ASA film 2 stop push edildi.

Test baskısı.
Test baskısı.

Kağıt olarak Agfa Record Rapid double weight kağıt kullandım. 30 yıllık ve hiç açılmamış bir paketti. 3’er saniyelik pozlamalarla bir test baskısı aldıktan sonra sadece gölgelere bakarak 6 saniye pozlamaya karar verdim. Sonuç olarak yel değirmenlerinin pervane detayları ve gökyüzü yok oldu.

Deneme baskısı.
Deneme baskısı.

İkinci denemede ise 6 saniye pozlama sonrası, fotoğrafın alt kısmını maskeleyerek 6 saniye daha  pozladım. Sonuçtan pek memnun kaldım.

Son baskı.
Son baskı.
Share this:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.